Analityka internetowa

Analizy ruchu do strony www i zachowań użytkowników na niej to bardzo istotne dane w marketingu, zwłaszcza gdy pozycjonowanie strony działa i można zrobić coś więcej niż tylko utrzymywać wysokie pozycje.

Analityka internetowa w dzisiejszych czasach jest bardzo istotnym procesem, pozwalającym na weryfikowanie danych o użytkownikach stron internetowych, oraz co dalej za tym idzie, umożliwia wyciąganie właściwych wniosków na temat ww. użytkowników.

Gromadzenie danych ilościowych i jakościowych o użytkownikach, analiza danych dotyczących ruchu oraz zachowań użytkowników na stronie internetowej, a następnie dostosowywanie witryny i oferty do ich oczekiwań przekłada się na realizację założonych celów, osiąganie korzyści i oczywiście oszczędza cenny czas. Wnioski i rekomendacje prowadzą do poprawy działania serwisu.

Analityka internetowa jest ogromnym wsparciem dla działań biznesowych, marketingowych i sprzedażowych online, ponieważ czyni te procesy efektywnymi i sprawnie zarządzanymi.

Bardzo istotnym jest fakt, iż aby podejmować mądre i skuteczne decyzje, należy w jak największym stopniu wykorzystywać dostępne narzędzia oraz nieustannie usprawniać procesy zbierania i przetwarzania informacji. Na ten moment takich narzędzi służących do analityki stron jest wiele i każde z nich mają swoje wady i zalety, więc ważne jest to, aby wybrać te najbardziej odpowiednia dla zainteresowanego.

Najbardziej popularnym, darmowym oraz bardzo dobrze rozbudowanym narzędziem jest Google Analytics. Są to darmowe statystyki od Google, które pozwalają przeanalizować ruch na stronie pod różnymi aspektami. Google Analytics jest zupełnie darmowy a przy tym bardzo rozbudowany.

Dzięki analizie można dowiedzieć się m.in.:

– kto przychodzi na stronę,
– ile osób przychodzi danego dnia, tygodnia czy miesiąca,
– w jaki sposób strona jest znajdowana w Internecie,
– które zakładki są przeglądane najczęściej,
– ile osób spośród wszystkich odwiedzających trafia do konkretnej zakładki, a to oznacza, że można sprawdzić, czy dana, stworzona strona, osiąga tzw. konwersję i w jaki sposób można poprawić skuteczność witryny.

A czym jest konwersja?

Otóż konwersja strony internetowej jest działaniem potencjalnego użytkownika, zmierzającym do czynności, które są pożądane, oczekiwane przez właściciela/założyciela danej strony internetowej. Ww. właściciel, zakładając stronę web, obiera sobie konkretny cel i właśnie konwersją można nazwać takie czynności, które prowadzą do tychże zamierzonych celów. Cel konwersji danej strony powinien być dokładnie sprecyzowany, jasno określony, tak aby umożliwiał analizie internetowej dostarczenie ważnych informacji.

Głównymi celami konwersji są:

 • dokonanie zakupu, poprzez dotarcie do danej strony znajdującej się w ramach witryny internetowej właściciela,
 • przeglądanie przez potencjalnego użytkownika określonej ilości stron internetowych (np., gdy celem jest, aby to było więcej niż 3 strony),
 • spędzanie na danej stronie odpowiednio dłuższego czasu niż założone przez właściciela tzw. minimum,
 • wystawienie komentarza, czy też opinii o danym produkcie,
 • pobranie aplikacji ze strony,
 • wypełnienie formularza,
 • czy też zarejestrowanie, założenie konta na stronie.

Podsumowując kwestię analizy internetowej, można stwierdzić, iż dzięki informacjom za pomocą jej pozyskanym można m.in.:

 • prawidłowo wyznaczyć i ocenić cele biznesowe,
 • znaleźć nowe możliwości handlowe,
 • dodać poszczególne kanały marketingowe,
 • poznać grupę docelową i jej wymagania,
 • znaleźć słabości bieżącej witryny,
 • zobaczyć szerszy kontekst,
 • prawidłowo ocenić dane,
 • odróżnić skuteczne działania marketingowe od tych, które nie przynoszą pożądanych efektów.

Analiza internetowa jest ściśle powiązana z pozycjonowaniem stron internetowych. Oczywiste jest to, iż wysoka pozycja w wyszukiwarce gwarantuje duże zainteresowanie i przekłada się na liczbę klientów i transakcji. Tak więc pozycjonowanie to aktualnie najbardziej doceniania forma reklamy ze względu na atrakcyjny stosunek kosztów do zysków.

Pozycjonowanie stron internetowych powinno mieć swój początek w postaci procesu optymalizacji strony internetowej. Użytkownicy, szukając w wyszukiwarce Google interesujących ich rzeczy, usług, czy też treści, wpisują skonkretyzowane zwroty (są to tzw. słowa kluczowe), które odnoszą się do danej działalności. Dlatego właśnie ważne jest nasycenie odpowiednimi słowami kluczowymi określonej podstrony danej witryny internetowej. Należy zastanowić się nad tym, jak długie ma być słowo kluczowe, oraz z jakiej ilości słów ma się składać fraza. Często zdarza się, iż użytkownik, szukając interesującej go rzeczy, czy też treści szuka danej frazy w połączeniu np. z miejscowością, kolorem itp. Dlatego też taka forma pozycjonowania daje bardzo dobre efekty. Bardzo ważne jest to, aby treść znajdująca się na stronie była wyjątkowa, unikalna. Należy skoncentrować się na tym, żeby opisy znajdujące się w konkretnym serwisie były oryginalne i niepowtarzalne. Opisy w zasięgu danego serwisu także nie powinny się powtarzać. Natomiast jeśli tematyka jest taka sama, to najlepszym rozwiązaniem jest używanie synonimów (ale nie synonimizować dosłownie po kolei całej treści), ogólnie rzecz biorąc opisywanie po prostu za pomocą innych słów, niż te, które już funkcjonują w serwisie.

Pozycjonowanie to połączenie optymalizacji strony oraz pozyskiwania linków.

I tu pojawia się pojęcie SEO (z j.ang. Search Engine Optimization), czyli optymalizacja strony pod kątem mechanizmów wyszukiwarek. Jest to jedna z najlepiej rozwijających się obecnie form promocji w Internecie. Pozycjonowanie ma dużo większą siłę niż tradycyjne formy reklamowe, ponieważ nie tylko trafia do osób zainteresowanych konkretnym produktem lub też usługą, ale również jest odsetek osób, które decydują się kliknąć link otrzymany w wyniku wyszukiwania, pomimo tego, że trafiły na niego przez przypadek.

Nieodłącznym elementem prowadzonych działań SEO jest analiza ruchu na stronie. Bez niej trudno byłoby nam określić, czy prowadzone działania przynoszą efekty.

Śledzenie ruchu w dzisiejszych czasach to konieczność, bez tego nie można w żaden sposób ocenić jakie działania na danej stronie przekładają się w sukces.
Ważną kwestią jest uzbrojenie się w cierpliwość, gdyż wszelkie działania związane z optymalizacją strony internetowej (SEO) powinny być wykonywane cyklicznie, systematycznie, przez długi czas. Tak więc ich efekty nie będą widoczne od razu, jednak regularna praca może dać faktycznie zadowalające wyniki.

Analiza jakości poszczególnych kanałów zdobywania użytkowników pozwala inwestować przede wszystkim w te kanały ruchu internetowego, które przynoszą najbardziej wartościowych użytkowników.

Podsumowując, należy z pełną świadomością stwierdzić, że analityka internetowa pozwala zbierać praktycznie wszystkie dane, jakie są niezbędne użytkownikom oraz monitorowanie tego, co się dzieje na danej stronie internetowej, dlatego też warto w pełni wykorzystać jej potencjał.